top of page

O nás

Co děláme?

Azyl funguje v centru Ostravy od roku 2015. 

Ve spolkovém rejstříku je zapsán jako 2ndChance z.s.

Staráme se o opuštěné, nechtěné či nalezené kočky z Ostravy i širšího okolí. Většinově jsou to kočky, ale pomoc u nás nachází i hlodavci, holubi či jiná domácí zvířata.

Věnujeme se přímé péči o opuštěné kočky, kterým posléze hledáme nový domov, práci v terénu (kastrace, základní zdravotní péče venkovně žijících koček), pomáháme se zvířaty, která jsou součástí dědictví, poskytujeme rady, vybavení nebo zprostředkováváme veterinární péči nálezcům zvířat.

Girl and Cat

Snažíme se také edukovat veřejnost v otázkách bezpečného chovu nejen koček, jejich zabezpečení, veterinárního zabezpečení, kastračních odchytů a programů, fungování infrastruktury umisťování nalezených zvířat v jednotlivých obcích, a je toho samozřejmě mnohem více.

Základem naší činnosti je individuální přístup k jednotlivým kočkám a jejich umístění v menších skupinách v domácím prostředí, aby byly co nejlépe připravené na život u nového majitele a zároveň, aby si majitel dle konkrétních povahových rysů zvířete mohl vybrat vhodného zvířecího společníka. Dbáme na veterinární péči, kočky od nás odchází očkované, testované a kastrované, pokud jsou ve vhodném věku. Všechna zvířata od nás odchází na základě adopční smlouvy.

Kreslení Cat

Jak to u nás funguje?

Stejně jako většina azylů, činnosti spojené s azylem děláme ve svém volném čase. Nemáme sponzory ani nás nikdo neplatí. Spolu s pomocí dárců, kteří přispívají na náš transparentní účet, si veškeré výdaje včetně léčby koček hradíme sami. Od listopadu 2021, máme pronajaté prostory, kde azyl provozujeme. Jsou však případy, jako např. osiřelá koťata, která si musíme brát s sebou a starat se o ně u nás doma.

Péče o kočky

Při příjmu umisťujeme kočky rovnou do karantény, kde musí být minimálně 14 dnů, v případě nemocí déle. Akutní případy řešíme okamžitě na veterinární klinice, kde se nasadí léčba. Kočky, které se jeví jako zdravé necháváme také preventivně ošetřit veterinářem a v průběhu karantény otestujeme na smrtelné nemoci. 
Často přijímáme osiřelá koťata v nejkritičtějším věku (1-14 dnů). Péče o taková koťata je extrémně náročná, musíme je neustále kontrolovat, krmit co 2-3 hodiny ve dne v noci, ručně vyprazdňovat, udržovat v teple, neboť neovládají termoregulaci... Odrostlejší koťata socializujeme a učíme vyprazdňovat se na písek.
Všechny kočky i koťata po vyléčení očkujeme, a pokud to věk dovolí tak i kastrujeme. Poté hledáme vhodné budoucí majitele. 

Kreslení Cat
bottom of page